تبلیغات
حقیقت ریاضی - آیا نظریه آشوب می تواند حملات قلبی را پیش بینی کند؟!

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

آیا نظریه آشوب می تواند حملات قلبی را پیش بینی کند؟!

یکشنبه 3 مرداد 1389   05:58 ب.ظ


نوع مطلب : کاربردهای ریاضیات ،

پژوهشگران در مجله آشوب که توسط مؤسسه آمریکایی فیزیک منتشر می شود، می گویند: "الگوهای آشوبناک ممکن است روزی برای مدل سازی ریتم های قلبی، ریتم الکتریکی غیر طبیعی قلب، به ما کمک کند".

در سال های اخیر، پژوهش های پزشکی توجه بیشتری به نظریه آشوب در دینامیک قلبی دارد. گرچه نظریه آشوب اختلال در یک سامانه دینامیکی را نشانه گذاری میکند، توسعه مکان یابی منشاء آشوب و تحت نظر قرار دادن آن ممکن است به پژوهشگران اجازه پیش بینی نتایج قطعی و شاید حتی متناقض را بدهد.

یک مثال مهم رفتار آشوبناک فیبریلاسیون بطنی است، یک ریتم قلبی غیر طبیعی که اغلب زندگی را تهدید میکند. یک مطالعه نقش آشوب در فروپاشی امواج مارپیچی دو و سه بعدی را که تصور می شود پیش سازهای فیبریلاسیون قلبی هستند را نشان می دهد.

یک مطالعه دیگر نشان می دهد یک نوع بی نظمی ضربان قلب، یک پاسخ ناگهانی قلب به ضرب و شتم سریع، منجر به رفتارهای آشوبناک می شود و بنابراین یک امکان پیش بینی برای حمله قلبی کشنده وجود دارد.

شو دای (Shu Dia) و دیوید شیفر (David Schaeffer) ریاضیدانانی به ترتیب از دانشگاه ایالت اوهایو و دانشگاه دوک بر روی ساخت یک راه حل آشوبناک برای مطالعه بی نظمی مذکور همراه با یک فیبر تک بعدی از بافت قلبی عملا تحریک پذیر کار میکنند. تعیین مقادیر پارامترهای فوق العاده مدل، تیم را قادر به یافتن رفتار آشوبناک در طول زمان می سازد. در نتیجه نظریه آشوب ممکن است یک منشاء یکتا داشته باشد که هنوز شناسایی نشده است.

برای دیدن اصل این مطلب برروی این لیک کلیک کنید.

 


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی