تبلیغات
حقیقت ریاضی - فرمولهای ریاضی به عنوان پیش بینی های روشن و مطلوب جام جهانی فوتبال

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

فرمولهای ریاضی به عنوان پیش بینی های روشن و مطلوب جام جهانی فوتبال

یکشنبه 20 تیر 1389   06:20 ب.ظ


نوع مطلب : کاربردهای ریاضیات ،

یک تحلیل جدید و پیچیده از تاکتیک های تیمی پیش بینی می کند که اسپانیا برنده مسابقه فینال جام جهانی فوتبال آفریقای جنوبی خواهد بود و همچنین نشان می دهد که چرا انگلستان توسط آلمان قلع و قمع شد.

ریاضیدان و هوادار فوتبال، دکتر خاویر لوپز پنا (Javier Lopez Pena) و دکتر هوگو تاچت (Hugo Touchette)، از دانشگاه کوئین مری لندن داده های مربوط به پاس های توپ از همه بازی های جام جهانی فیفا را به منظور مشخص کردن سبک های متفاوت بازی ملت های گوناگون جهان جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده اند.

آنها با استفاه از نظریه گراف نقاط ضعف تاکتیک انگلیسی ها را در مقابل بازی آلمان ها مشخص و همچنین در مورد بازی هلند و اسپانیا پیش بینی کردند که می تواند رقیبی برای هشت پای واسطه باشد.

برای هر یک از تیم های ملی، دکترها لوپز پنا و تاچت یک شبکه از پاس های داده شده بین بازیکنان در خلال مسابقات رسم و تجزیه و تحلیل کرده اند که چگونه این شبکه ها را مقایسه کنند. دکتر تاچت توضیح می دهد که: "به هر بازیکن در شبکه یک امتیاز به نام مرکزیت، براساس وزن و اهمیت آنها در شبکه، داده می شود. بالاترین امتیاز مرکزیت به بازیکنی داده می شود که اگر نباشد بیشترین تأثیر را خواهد داشت. این روش اکثر مواقع در شبکه های رایانه ای قوی استفاده می شود اما می توان آن را برای نقشه های راهبردی فوتبال نیز به کار برد".

نظریه گراف به منظور تجزیه و تحلیل انواع شبکه ها، اغلب به بررسی شبکه های رایانه ای مانند اینترنت و مدل های حاصل از حذف اتفاقی بخش های مختلف شبکه استفاده می شود.

این تحقیقات که در دانشکده علوم ریاضی دانشگاه کوئین مری لندن انجام میشود می تواند منجر به ساخت شبکه های رایانه ای قدرتمندتر که کمتر مستعد اختلال هستند شود.

پیش بینی بازی اسپانیا - هلند

شبکه ها نشان میدهند که بازیکنان اسپانیا تعداد قابل توجه و مؤثری از پاس های رد و بدل شده در این رقابت ها را ساخته اند، تقریبا 40 درصد بیش از آلمان ها و دو برابر هلندی ها. دکتر لوپز پنا می گوید:"تیم اسپانیا متکی به پاس های سریعی است که به خوبی میان بازیکنان توزیع شده است، به ویژه در میان بازیکنان میانه زمین".

داوید ویا، بهترین گلزن این دوره از رقابت ها، در هر بازی به طور میانگین 37 پاس موفق داده است، بیش از هر خط حمله دیگری در تیم های دیگر حاضر در این رقابت ها.

دکتر لوپز پنا می گوید:"عملکرد ویا در مقابل فرناندو تورس که هیچ گلی در این دوره از مسابقات به ثمر نرسانده است چشمگیر بوده است. این موضوع در تاکتیک موفق اسپانیایی ها نیز بازتاب یافته است به طوری که فرناندو تورس در هر مسابقه فقط 13 پاس موفق داده است در حالی که ویا 37 پاس موفق".

در مقابل، بازی هلندی ها به وضوح تهاجمی با تعداد پایین پاس های رد و بدل شده میان بازیکنان است که اکثر مواقع نیز پاس های موفقی نیستند و به هدف نمی رسند. دکتر لوپز پنا می گوید:"تعداد پایین پاس ها نشان میدهد هلندی ها حملات سریع و بازی فیزیکی را به بازی پیچیده ترجیح می دهند. اغلب گل های آنان از مجموعه یک جور مانند ضربات آزاد به دست می آید و آنها از حضور فیزیکی شان برای ضربه زدن به حریف استفاده می کنند ".

مسابقه انگلیس و آلمان

تجزیه و تحلیل ها نشان میدهد که تیم انگلیس باید میان لیست بازیکنان غیر تک نفره که اهمیت بیشتری به عنوان یک کل برای تیم دارند تعادل ایجاد میکرد. دکتر لوپز پنا گفت:"کار میانه خوب فرانک لمپارد، استیون جرارد و گرت بری به نظر نمی رسید زیرا آنها نتوانستند به خوبی توپ را به خط حمله انتقال دهند. به وین رونی به طور متوسط سه مرتبه بیش از جرمین دفو توپ رسیده است. این امر حملات انگلستان را بسیار پیش بینی پذیر و با بستن رونی که معمولا مجبور می شود توپ را به جرارد باز گرداند، توقف آنها را بسیار آسان می کند".

شبکه تیم آلمان به نظر نمی رسد حتی از یک نفر انگلیسی نیز متعادل تر است!!! با یک تعداد زیاد از پاس ها که نشان از گردش بیشتر توپ دارد. دکتر لوپز پنا می گوید:"به ویژه ارتباط میان فیلیپ لمپ و باستین شوئیزینگر از طریق پاس و شکل گیری اکثر حملات توسط مدافعان قابل توجه است".

مسعود ازیل ارتباط میان دو طرف میدان را درحمله خوب برقرار میکند، بازی تهاجمی آلمان بسیار تأثیر گذار است و دفاع در مقابل آن بسیار مشکل است. بازیکن کلیدی در راهبرد آلمان شوئیزینگر است که به طور مؤثری توسط بازیکنان میانی اسپانیا که گردش سریع توپ مشخصه اصلی آنها مسدود شد و آلمان در نمیه نهایی شکست خورد.

منبع اصلی این مطلب را می توانید در اینجا ببینید

 

 


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی