تبلیغات
حقیقت ریاضی - افسون ریاضیات

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

افسون ریاضیات

سه شنبه 1 تیر 1389   11:35 ق.ظ


نوع مطلب : کاربردهای ریاضیات ،معرفی ،نقد و بررسی ،

"ریاضیات چه کاربردی دارد؟"، "ریاضی به چه درد میخورد؟"، "آیا با یادگیری ریاضی دو سیر پنیر گیر می آوریم؟". این ها و سؤالهای دیگری از این قبیل، تبدیل به متداولترین سؤالی شده است که دانشجویان و مردم عادی از مدرسین، دانشجویان مقاطع بالاتر یا علاقه مندان به ریاضی می پرسند!!!

در دنیال امروز که بیشتر افراد به دنبال به کارگیری معلومات خود در کار، زندگی و فعالیتهای روزمره خود هستند این سؤال دغدغه بسیاری از دانشجویان دوره کارشناسی شده است که از یک سو باید دروس ریاضی را بگذرانند و از سوی دیگر مطالعه و یادگیری ریاضیات را کاری دشوار و عبث می یابند!!!

تابستان فرصت مناسبی است که به این سؤال پاسخ داده شود، زیرا اکنون زمان فراغت است و دانشجویان زمان کافی برای مطالعه یک کتاب در این زمینه را دارا می باشند.

کتاب افسون ریاضیات یکی از ده ها اثری است که تلاش کرده اند به این پرسش پاسخ دهند.

نام: افسون ریاضیات (کشف افسون ریاضیات)

نویسنده: تئونی پاپاس

مترجم: عباس علی کتیرایی

این کتاب دارای بخش های متنوعی است که برای دانشجویان، مدرسین و معلمین ریاضی بسیار جذاب خواهد بود. بخش های مختلف این کتاب را می توان به دو قسمت اصلی تقسیم کرد.در قسمت نخست پاپاس سعی دارد بعضی از مفاهیم گنگ ریاضی را با زبانی بسیار ساده معرفی و دلایل عجاب آنها را بیان کند و قسمت دوم شامل کاربردهایی از ریاضیات در علوم دیگر، هنر و زندگی روزمره است.

گرچه کتاب در معرفی بسیاری از مفاهیم ریاضی از جمله اعداد گنگ، نظریه آشوب، برخالها، نظریه بعد و غیره تا حدود زیادی موفق عمل کرده است ولی در بیان کاربردهای آنها تا حدودی زیادی بر نقاشی، موسیقی، معماری، مجسمه سازی و شعر متمرکز شده است. اختصار در بیان دیگر کاربردهای ریاضی در علوم دیگر به ویژه اقتصاد، فیزیک، شیمی، ژنتیک، کامیپوتر، نجوم و کاربردهای دیگر ریاضیات در پرورش تفکر منطقی در انسان اهمیت آنها را زیر سؤال برده است.گرچه شاید پاپاس نخواسته است کتاب را به سوی تخصصی شدن ببرد و بنابراین از بیان مشروح کاربردهای تخصصی تر ریاضی در موارد پیش گفته امتناع کرده است.

وی بارها در کتاب خود اشاره کرده که آنچه بیان داشته فقط مختصری است و شاید پنجره ای باشد که خواننده از آن با استفاده از تحقیق و پژوهش بیشتر دنیای زیبای دیگری را تجربه کند.

باید اذعان داشت یکی از نقاط برجسته کتاب طرح پرسش های تأمل برانگیز و در عین حال ساده است که در زندگی روزمره شاهد آن هستیم ولی کمتر به آن توجه میکنیم! به طور مثال در بخش از این اثر به این پرسش پاسخ داده شده است که چرا درهای فاضلاب دایره ای است؟!

از دیگر نقاط برجسته کتاب عکس های متعددی است که علاوه بر روشن کردن بسیاری از مفاهیم طرح شده در کتاب بر جذابیت آن نیز افزوده است.

عباس علی کتیرایی نیز به خوبی از پس ترجمه کتاب برآمده و با توضیحاتی که در پاورقی آورده آن را غنی تر نیز کرده است. گرچه در ترجمه اسامی افراد از رویه متداول پیروی نکرده است و خواننده مدتی طول میکشد تا با دانسته های پیشین خود ارتباط برقرار کند. همچنین بهتر بود معادل مصطلح مفاهیم ریاضی را که در متن کتاب با واژه های جدید فارسی مصوب فرهنگستان جایگزین شده است، در پاورقی یا انتهای کتاب به آنها اشاره میکرد.

انتشارات مازیار نیز کتاب را هم از نظر ظاهر و از هم نظر مرغوبیت برگه و جلد با کیفیت مناسبی روانه بازار کرده است. استفاده از فونت و انداز مناسب قلم و کیفیت خوب عکس های کتاب خواندن آن را دلپذیر تر کرده است.

چاپ اول این کتاب که در سال 1388 چاپ شده است با قیمت 6000 تومان به فروش می رسد. در انتها خواندن این کتاب را به همه دانشجویان، مدرسین، معلمین و علاقه مندان به ریاضی توصیه میکنم.

مختصری در مورد نویسنده اثر:

خانم تئونی پاپاس نویسنده این کتاب اصلا یونانی است و در دانشگاههای برکلی و استنفورد آمریکا تحصیل کرده و اکنون مدرس ریاضیات است. او می کوشد ترس از ریاضیات را از ذهن ها بزداید و در این راه آثار جذابی را تألیف کرده است. از دیگر آثار او می توان به لذت ریاضیات، اندیشه های ریاضی در شعر، برخالها، گوگل ها و قصه های ریاضی دیگر، تقویم ریاضی و تی شرت ریاضی اشاره کرد.


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی