تبلیغات
حقیقت ریاضی - جان تیت برنده جایزه آبل سال 2010 شد

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

جان تیت برنده جایزه آبل سال 2010 شد

یکشنبه 8 فروردین 1389   11:56 ق.ظ


نوع مطلب : تاریخ ریاضی ،ریاضیات در آیینه اخبار ،

جان ترنس تیت (John Torrence Tate) برنده جایزه آبل سال 2010 برای تأثیر گسترده و ماندگارش در نظریه اعداد شد. جایزه آبل شامل یک جایزه نقدی به مبلغ 600000 کرون نروژی (معادل یک میلیون دلار آمریکا) است.

بنابر گزارش کمیته آبل " بسیاری از خطوط مهم پژوهش در نظریه اعداد جبری و هندسه حسابی جبری فقط به دلیل کارهای نافذ و بینش روشنگر جان تیت ممکن شده است. بعضی از ایده ها و ساختارهایی که توسط وی ایجاد شده و بعدا به نام وی نامگذاری شده است عبارتند از: مدول تیت، منحنی تیت، چرخه تیت، تجزیه هاج- تیت (Hodge-Tate)، کوهمولوژی تیت، پارامتر سره - تیت (Serre - Tate)، گروه لبین - تیت (Lubin- Tate)، اثر تیت، گروه شافارویچ - تیت (Shafarevich - Tate) و طول نرون - تیت (Neron - Tate)".

جرج اندروز، ریاست جامعه ریاضی آمریکا، گفت:"کار جان تیت در مرکز تحولات عمده در نظریه اعداد طی نیمه دوم قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم قرار دارد که از سال 1950 به بعد با پایان نامه افسانه ای وی آغاز شد. جان تیت شکل غالب نظریه اعداد جبری و هندسه جبری است. جامعه ریاضی آمریکا به جان تیت به دلیل دریافت جایزه آبل سال 2010 صمیمانه تبریک میگوید."

تیت دکتری خود را در سال 1950 از دانشگاه پرینستون تحت راهنمایی امیل آرتین (Emil Artin) دریافت کرد. او در سال 1956 به دلیل کارهای مهمش در نظریه اعداد برنده جایزه کول (Cole Prize) جامعه ریاضی آمریکا شد. وی همچنین در سال 1995 نیز جایزه استیل (Steele Prize ) این جامعه را به دلیل دستاوردهای ماندگارش دریافت کرد. او همچنین به طور مشترک با میکیو ساتو (Mikio Sato) برنده جایزه ولف سال 2002 - 2003 شد و نیز به عنوان سخنران در سال های 1962 و 1970 در کنگره بین المللی ریاضیدانان جهان سخنرانی کرد.

او در سال 1969 به عنوان عضو آکادمی ملی علوم آمریکا، در سال 1992 به عنوان عضو خارجی آکادمی علوم فرانسه و در سال 1999 به عنوان عضو افتخاری جامعه ریاضیات لندن انتخاب شد.

جان تیت از سال 1954 تا 1990 در دانشگاه هاروارد و از سال 1990 تا زمان بازنشستگی اش در سال 2009 در دانشگاه تگزاس در آستین آمریکا تدریس کرد. او دارای همسر و سه دختر است.

جایزه آبل از سال 2003 برای تقدیر از پژوهش های فوق العاده عمیق و تأثیر گذار در علوم ریاضی هر سال به فرد یا افراد برگزیده اهدا می شود. تیت جایزه خود را در 25 می (4 خرداد) در یافت خواهد کرد.

برای دیدن منبع اصلی خبر روی این لینک کلیک کنید.

برای آشنایی بیشتر با جان تیت روی این لینک کلیک کنید.

برای آشنایی بیشتر با جایزه آبل روی این لینک کلیک کنید.


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی