تبلیغات
حقیقت ریاضی - گریگوری پریلمن، نابغه ریاضیات، جایزه یک میلیون دلاری هزاره را رد کرد!!!

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

گریگوری پریلمن، نابغه ریاضیات، جایزه یک میلیون دلاری هزاره را رد کرد!!!

جمعه 6 فروردین 1389   02:59 ب.ظ


نوع مطلب : تاریخ ریاضی ،ریاضیات در آیینه اخبار ،

دکتر گریگوری پریلمن (Grigori Perelman)، یک نابغه منزوی روسی، از پذیرش جایزه معتبر هزاره در زمینه ریاضیات که توسط بنیاد ریاضیات کلی (Clay) در کمبریج ماساچوست اهدا می شود، خودداری کرد. گفتنی است مبلغ این جایزه یک میلیون دلار آمریکا است.

این دومین باری است که پریلمن از دریافت یک جایزه معتبر ریاضی خودداری میکند که این امر سبب توجه به زندگی غیر معمول وی شده است تا جایی که به وی لقب راسپوتین ریاضیات را داده اند (این لقب به دلیل شباهت پریلمن به راهب دیوانه روسی، راسپوتین، به وی داده شده است). پریلمن 44 ساله با مادر و خواهرش در زادگاهش سنت پترزبورگ روسیه زندگی بسیار ساده ای دارد. یکی از همسایگانش به روزنامه مسکو گفته است:" او همیشه یک کت و شلوار توردوزی شده می پوشد و هرگز ناخ ها و ریشش را کوتاه نمیکند و هنگام که قدم میزند به جای آنکه به اطراف نگاه کند فقط به زمین خیره میشود".

همسایه دیگری نیز گفته است که زمانی که او آپارتمان پریلمن را دیده با سوسک ها مشکل داشته است. این همسایه گفته است:" من یک بار او را در تخت دیدم و بسیار حیرت کردم. او فقط یک میز، یک چهارپایه و یک تخت با یک تشک بسیار کثیف داشت که در سمت چپ خودش قرار داده بود و تخت را هم یک الکلی به او فروخته بود".

پس از تدریس در دانشگاه های آمریکا در سال 2003، پریلمن ظاهرا ریاضیات را کنار گذاشته است، نقایص هوشی و اخلاقی در اشرافش او را ترساند. در عوض بنابر گزارش ها او دوست دارد که با یک دیوار در آپارتمانش تنیس بازی کند. او به یک روزنامه نگار که موفق شده بود با وی تماس بگیرد گفت:" شما مزاحم من هستید. من در حال چیدن قارچ هستم!".

گریگوری یاکولویچ پریلمن (متولد 13 ژوئن 1966)، بعضی وقت ها او را به نام گریشا پریلمن (Grisha prelman) می شناسند، کسی است که کارهای او نقطه عطفی در هندسه ریمانی و توپولوژی هندسی است.

به ویژه او حدس هندسی سازی ترستن (Thurston's geometrization) را ثابت کرد. این حدس زمانی که حدس پوانکاره توسط وی ثابت شد، حل گشت. حدس پوانکاره در سال 1904 توسط پوانکاره، ریاضیدان فرانسوی، مطرح شد و تا زمانی که حل شود یکی ازمهم ترین و دشوارترین مسئله های باز ریاضی بود.

در آگوست 2006 پریلمن برای کمک هایش در هندسه و بینش عمیقش در ساختار هندسی و آنالیزی جریان ریکی (Ricci flow) برنده نشان فیلدز، عالی ترین نشان ریاضیات، شد. پریلمن این جایزه را رد کرد. مجله ساینس در 22 دسامبر 2006، اثبات حدس پوانکاره توسط پریلمن را به عنوان غیر منتظره ترین پیشرفت علمی سال، و اولین اثبات از این نوع در ریاضیات، معرفی کرد.

حدس پوانکاره

حدس پوانکاره مشهورترین مسئله باز در توپولوژی بود. هر حلقه روی یک کره سه بعدی را می توان به یک نقطه مربوط کرد، حدس پوانکاره آن است که هر خمینه بسته سه بعدی روی هر حلقه را می توان به یک کره مربوط کرد که در واقع به معنای آن است که فقط یک کره سه بعدی وجود دارد!

برای دیدن منبع اصلی خبر روی این لینک کلیک کنید

برای آشنایی بیشتر با گریگوری پریلمن و حدس پوانکاره روی این لینک کلیک کنید


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی