تبلیغات
حقیقت ریاضی - سولیوان و یائو برنده جایزه ولف سال 2010

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

سولیوان و یائو برنده جایزه ولف سال 2010

سه شنبه 27 بهمن 1388   02:38 ق.ظ


نوع مطلب : تاریخ ریاضی ،ریاضیات در آیینه اخبار ،

دنیس سولیوان (Dennis P. Sullivan ) و شینگ تونگ یائو (Shing-Tung Yau ) برای دریافت جایزه ولف سال 2010 در رشته ریاضیات انتخاب شدند.

دنیس سولیوان که در شهر دانشگاهی نیویورک و دانشگاه استونی بروک (Stony Brook ) حضور دارد، از بینش های هندسی اش برای ایجاد مشارکت های بنیادی در گرایش های متنوعی از ریاضیات از جمله نظریه هموتوپی، سیستم های دینامیکی و توپولوژی بعد پایین (low-dimensional ) استفاده کرد. او بیشتر به دلیل دیدگاه های خاصش در مورد چشم انداز منسجمی از ریاضیات شناخته می شود، او در ظهور دینامیک همدیس (conformal dynamics) به عنوان بخش جالب توجهی از پژوهش نقش بزرگی بر عهده داشت و مؤسس رشته توپولوژی رشته ای (string topology) است. او در سال 1971 جایزه وبلن (Veblen Prize ) و در سال 2006 جایزه استیل (Steele Prize ) را برای یک عمر فعالیت علمی از جامعه ریاضی آمریکا دریافت کرد.

یائو از دانشگاه هاروارد یکی از پیشگامان آنالیز غیرخطی کاربردی در هندسه دیفرانسیل است. او همراه دانشجویان و همکارانش در بیش از 30 سال قسمت اعظم پیشرفت در آنالیز هندسی را به عهده داشته است. نتایج و ایده های او در بسیاری از شاخه های هندسه و فیزیک ریاضی نفوذ کرده است. یائو در سال 1981 جایزه وبلن جامعه ریاضی آمریکا و در سال 1982 مدال فیلدز را دریافت کرده است.

سولیوان و یائو به طور مشترک برنده جایزه ولف به مبلغ 100 هزار دلار آمریکا شدند که آن را طی مراسمی در 22 می 2010 (1 خرداد 1389) در اسرائیل دریافت خواهند کرد.

 جایزه ولف شامل یك دیپلم و دریافت 100000 دلار پول نقد است و توسط موسسه‌ ولف اهدا می‌شود. این موسسه توسط دكتر ریكاردو ولف ( 1981-1887) در سال 1976 تاسیس شده است. جایزه ولف سالانه به 5 یا 6 نفر از دانشمندان و هنرمندان برجسته كه برای اهداف بشر دوستانه اقدام كرده باشند تعلق می‌گیرد. این جایزه در علومی همچون كشاورزی، شیمی، ریاضیات، داروسازی و فیزیك و در شاخه هایی از هنر همچون موسیقی، نقاشی، معماری و حجاری است.

برای دیدن منبع اصلی خبر به روی این لینک کلیک کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره جایزه ولف روی این لینک کلیک کنید.


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی