تبلیغات
حقیقت ریاضی - لم بنیادی حل شد

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

لم بنیادی حل شد

دوشنبه 5 بهمن 1388   12:26 ق.ظ


نوع مطلب : تاریخ ریاضی ،معرفی ،

مجله معتبر تایم هر ساله 10 کشف برتر علمی را که در سال گذشته رخ داده است منتشر می کند، امسال یعنی سال 2010 نیز این لیست منتشر شد و 10 کشف علمی برتر سال 2009 از دید این مجله اعلام گردید. در این لیست اثبات یک لم بنیادی در ریاضیات خودنمایی میکند که شرح آن را در مطلب زیر می خوانید:

در سال 1979 یک ریاضیدان کانادایی - آمریکایی به نام رابرت لنگ لندز (Robert Langlands) یک نظریه بلندپروازانه و انقلابی را در ارتباط با دو شاخه از ریاضیات یعنی نظریه گروه ها و نظریه اعداد توسعه داد.

در مجموعه ای از حدس ها و بینش ها، نظریه اسیر تقارن های عمیق همراه با معادلاتی در اعداد حسابی بود، تخمی گذاشته شد که اکنون به عنوان برنامه لنگ لندز شناخته می شود. لنگ لندز می دانست که کار اثبات مفروضاتی که در زمینه این نظریه قرار دارد کار چند نسل خواهد بود. او قانع شد که یکی از اولین سنگ بناها این نظریه که نیاز به تأیید سرراست و منطقی دارد لم بنیادی است. او، همکاران و دانشجویانش قادر به اثبات حالت های ویژه ای ازاین قضیه بنیادی بودند، اما اثبات حالت کلی خیلی سخت تر از آن بودکه لنگ لندز پیش بینی کرده بود. در حقیقت آن قدر سخت بود که 30 سال برای اثبات آن طول کشید.

در طول چند سال گذشته، ان گو بائو چائوو (Ngo Bao Chau)، یک ریاضیدان ویتنامی که در دانشگاه Paris Sub و مؤسسه مطالعات پیشرفته پریسنتون (IAS) کار میکند، یک اثبات هوشمندانه از لم بنیادی را صورت بندی کرد.

هنگامی که در سال 2009 این اثبات مورد بررسی قرار گرفت و صحت آن تأیید شد ریاضیدانان جهان نفس راحتی کشیدند زیرا کارهای ریاضیدانان در این شاخه از ریاضیات در طول سه دهه اخیر همواره بر این اصل استوار بوده که لم بنیادی درست است و روزی اثبات خواهد شد!

پیتر سارنک (Peter Sarank) از مؤسسه مطالعات پیشرفته پرینستون می گوید: این مانند آن است که مردمی که در آن طرف رودخانه زندگی میکند منتظر باشند که شخصی از این طرف، پلی برروی رودخانه بسازد و حالا همه کارهای تصادفی افراد در آن سوی رودخانه اثبات شده است.

برنامه لنگ لندز یک تار بانفوذ و قدرتمند است که نظریه اعداد و نظریه نمایش گروه های مطلق (Certain Group) را به هم متصل میکند. این برنامه راهی است برای سامان دادن به داده های نظریه اعداد در قالب جملات اشیاء تحلیلی.

منبع اصلی خبر را در این لینک ببینید

برای اطلاعات بیشتر نسبت به برنامه لنگ لندز و زندگی حرفه ای وی این لینک را ببینید


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی