تبلیغات
حقیقت ریاضی - میپل، نرم افزاری برای همه فصول

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

میپل، نرم افزاری برای همه فصول

چهارشنبه 23 دی 1388   09:33 ب.ظ


نوع مطلب : نرم افزار ریاضی ،تاریخ ریاضی ،آموزش ریاضی ،معرفی ،

میپل یک سامانه جبری رایانه ای تجاری همه منظوره ( باکمی اغماض به ویژه در زمینه جبر و منطق) است. این نرم افزار اولین بار در سال 1980 توسط گروه محاسبات نمادین در دانشگاه واترلو واقع در آنتاریو کانادا توسعه یافت (معنی لغوی Maple به طبقه ای از درختان کاج به نام افرا اشاره دارد که نشان کشور کانادا است). از سال 1988 شرکت Waterloo Maple این نرم افزار را به صورت تجاری توسعه داده و به فروش رسانده است. آخرین نسخه این نرم افزار، نسخه 13 آن است که در آوریل 2009 به بازار عرضه شده است.

اولین ایده میپل از یک ملاقات در نوامبر 1980 در دانشگاه واترلو نشأت گرفت. پژوهشگران دانشگاه در حال خرید یک رایانه به اندازه کافی قدرتمند بودند که بتواند پروژه ماکسیما را راه اندازی کند. سپس تصمیم گرفتند به جای سامانه جبری ماکسیما، سامانه جبری رایانه ای خودشان را طوری توسعه دهند که رایانه هایی با قیمت پایین نیز قادر به اجرای آن باشند.

 

توسعه اولیه میپل بسیار سریع بود، به طوری که اولین نسخه محدود آن در دسامبر 1980 آماده بود. پژوهشگران، ایده های بسیاری را برای ایجاد یک سامانه که پیوسته بتوان آن را کامل تر کرد را مورد آزمون و خطا قرار دادند. میپل برای اولین بار در کنفرانس های اوایل سال 1982 نشان داده شد. میپل به نشان کشور کانادا یعنی افرا اشاره دارد. تا پایان سال 1983 بیش از 50 دانشگاه نسخه هایی از میپل را بر روی رایانه های خود نصب کرده بودند. در سال 1984، گروه پژوهشی با شرکت Watcom Products به منظور ارائه مجوز و توزیع نرم افزار میپل قرارداد بست.

در سال 1988 شرکت Waterloo Maple بنا نهاده شد. هدف اصلی شرکت مدیریت توزیع نرم افزار بود. در نهایت، این شرکت جایی بوده است که قسمت زیادی از توسعه نرم افزار میپل تا امروز در قسمت توسعه و تحقیق آن انجام شده است. اما توسعه قابل توجهی از میپل همچنان در آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشگاهی از جمله: آزمایشگاه محاسبات نمادین در دانشگاه واترلو، مرکز پژوهشی آنتاریو برای جبر محاسباتی در دانشگاه آنتاریو غربی و آزمایشگاه های دیگر دانشگاه های جهان انجام میشود.

در سال 1989 اولین رابط کاربری گرافیکی میپل در نسخه 4.3 آن برای سیستم عامل مکینتاش قرار داده شد. نسخه های قبلی میپل فقط شامل یک رابط کابری خط فرمان و یک خروجی دوبعدی بودند. X11 و نسخه های ویندوز رابط جدید همراه با نسخه پنجم میپل در سال 1990 عرضه شدند. در سال 2003 رابط کاربری استاندارد فعلی با میپل 9 معرفی شد. این رابط کاربری عمدتا به زبان جاوا نوشته شده است (هرچند بخشی از جمله مقررات مربوط حروفچینی فرمول های ریاضی، به زبان میپل نوشته شده است).

رابط کاربری جاوا به دلیل سرعت پایین آن مورد انتقاد قرار گرفت. نسخه های بعدی بهینه سازی شد، اگرچه میپل 11 رابطه کلاسیک قبلی را برای کاربرانی با حافظه های کمتر از 500MB ارائه داد. این رابط کاربری کلاسیک مدت زیادی نگه داری نشد.

بین اواسط 1995 تا 2005 میپل سهم قابل توجهی از بازار را به دلیل یک رابط کاربری ضعیف در مقابل رقبا از دست داد.

در سال 2005، میپل 10 یک "حالت سند" جدید رابه عنوان بخشی از رابط کاربری استاندارد معرفی کرد. ویژگی اصلی این حالت آن است که ریاضیات با استفاده از ورودی دو بعدی وارد می شود به طوری که شبیه فرمول های یک کتاب به نظر می رسد.

در سال 2008 ویژگی های رابط کاربری اضافه شده در نرم افزار Mathematica را به میپل اضافه کردند. ویژگی های اضافه شده برای استفاده ساده تر از میپل به عنوان یک جعبه ابزار نرم افزار Matlab به آن اضافه شد. 

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به این لینک مراجعه نمایید.

 

 


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی