تبلیغات
حقیقت ریاضی - خردکننده پی: صدای تند و تیز نرم افزار فرانسوی مدعی رکورد

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

خردکننده پی: صدای تند و تیز نرم افزار فرانسوی مدعی رکورد

یکشنبه 20 دی 1388   04:02 ب.ظ


نوع مطلب : ریاضیات در آیینه اخبار ،

روز جمعه 18 دی 1388 یک مهندس نرم افزار فرانسوی گفت که مدعی رکورد جدیدی در محاسبه ارقام اعشاری عدد پی است. ثابتی که برای هزاران سال ریاضیدانان را مجذوب خود کرده است.

فابریک بلارد به خبرگزاری فرانسه گفت: او برای محاسبه عدد پی، تا نزدیک 2.7 تریلیون رقم اعشار نه از یک سوپرکامپیوتر بلکه از یک دسکتاپ گران قیمت استفاده کرده است. تاکاهاشی با استفاده از ابررایانه T2K در 9 ساعت عدد پی را تا 2.577 میلیون رقم محاسبه کرده بود.

بلارد 131 روز را برای محاسبه عدد پی تا 2.7 تریلیون رقم صرف کرد، 103 روز برای محاسبه عدد پی در مبنای 2، 13 روز برای تأیید، 12 روز برای تبدیل اعداد دودویی به مبنای 10 و سه روز آخر برای کنترل این تبدیل طول کشیده است.

بلارد که به عنوان مشاور نرم افزار در تلویزیون دیجیتالی پاریس کار می کند در یک ایمیل گفت که این کار برایش کمی کمتر از 2000 یورو (3000 دلار) خرج برداشته است.

بلارد گفت که کامپیوترش کاملا استاندارد است و تنها نکته غیر معمول آن دارا بودن 5 هارد 1.5 ترااکتیت است. کامپیوتر های شخصی مین استریم معمولا فقط یک دیسک 1 ترالکتیت دارند.

بلار جزئیات کار خود را در روی وب سایت خود قرار داده است از جمله این که او از یک موتور بسیار پرقدرت که الگوریتم چادنوسکی نامیده میشود استفاده کرده است که این الگوریتم در تمام طول محاسبه، محاسبه را بازیابی می کند.

بلارد به خبرگزاری فرانسه گفت: تمام 2699999990000 رقم به دست آمده منتشر شده است تا دیگران بتوانند  به منظور گرفتن یک تأییدیه مستقل آن را با کارهای قبلی مقایسه کنند. او گفت که فایل حاوی ارقام به همه مشتاقان ارائه خواهد شد.

عدد پی، نسبت محیط دایره به قطر آن، یک عدد گنگ است که در رشته ارقام آن تکرار و پایان وجود ندارد. بلارد گفت: او به ارقام عدد پی علاقه مند نیست ولی مبارزه برای نوشتن نرم افزاری برای محاسبه این ارقام را دوست دارد.

بلارد می گوید: بهینه سازی این الگوریتم ها برای به دست آوردن عملکردی بهتر، از چالش های برنامه نویسی است.

برای خواندن اصل خبر به اینجا مراجعه کنید.

برای مطالعه زندگی بلارد و مرور دیگر کارهای او اینجا را ببینید


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی