تبلیغات
حقیقت ریاضی - حل تمرین با استفاده از نرم افزار Maple

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

حل تمرین با استفاده از نرم افزار Maple

پنجشنبه 26 آذر 1388   11:41 ق.ظ


نوع مطلب : تمرین های ریاضی ،

در دنیای مدرن امروز، نیاز به دانشجویانی که بتواند با بکار گیری متعلقات دنیای مدرن، به حل مشکلات آن بپردازند به طور روزافزونی احساس می شود. متأسفانه در کشور ما به علت ساختار سنتی حاکم بر سامانه آموزشی کشور و همچنین عدم آشنایی اکثر مدرسین و معلمان کشور با نرم افزارهای ریاضی دانشجویان هنوز در مورد ریاضی همان تفکری را دارند که چند قرن پیش مردم آن روزگاران داشتند. به همین علت تصمیم گرفتم که هم در کلاسها و هم در این وبلاگ تمام تلاش خود را برای آشنایی دانشجویان با نرم افزارهای ریاضی و رهایی از محاسبات وقت گیر و طولانی و تمرکز بر فهم و درک راه حل انجام دهم .

در این پست فایل حل تمرین صفحات 444 و 445 از کتاب ریاضی 1 (تألیف آقایان احمدپور و آنه گلدی ) برای دانلود شما دانشجویان قرار داده شده است. این حل شامل مراحل محاسباتی است و نه راه حل کامل. بنابراین از دانشجویان خواسته می شود که از این فایل برای کوتاه کردن محاسبات استفاده کنند و انتظار راه حل کامل را نداشته باشند.

در این فایل علاوه براینکه سعی شده است بسیاری از محاسبات در آن انجام شود، از توابع متنوع نرم افزار maple برای آشنایی شما دانشجویان استفاده شده است که به این وسیله می توانید با این نرم افزار توانا آشنایی بیشتری پیداکنید. از دیگر ویژگی های این فایل آن است که مراحل محاسباتی با آنچه توابع میپل به طور ماشینی انجام می دهند مقایسه شده است که می تواند برای دانشجویان پویا این مقایسه مفید باشد.

جواب نهایی تمرینات به A1، ... ، A14 و به رنگ آبی نمایش داده شده است. همچنین فایلها در دو نسخه PDF و MW ( که فقط توسط نرم افزار میپل باز می شود) تهیه شده که دانشجویان به راحتی بتوانند از آن استفاه کنند.

برای آشنایی هر چه بیشتر دانشجویان در زیر تعدادی از این توایع به صورت اجمالی معرفی میشود و بر عهده دانشجویان است که برای دریافت اطلاعات بیشتر به Help این نرم افزار مراجعه کنند.

with: دستور کلیدی برای Load کردن بسته های مختلف این نرم افزار

student: بسته ای که توسط آن می توانید تمرین های ریاضی 2 و 1 را انجام دهید.

normal: برای مخرج مشترک گیری

collect: برای مرتب کردم صورت برحسب توان x

solve: برای حل دستگاه چند معادله چند مجهول

int: برای انتگرال گیری به صورت معین و نامعین

convert: برای تبدیلات مختلف. در این قسمت با استفاده از دستور ترکیبی parfrac برای تجزیه کسرها به کسرهای ساده

برای دانلود فایل به صورت PDF اینجا کلیک کنید.

برای دانلود فایل به صورت mw اینجا کلیک کنید.


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی