تبلیغات
حقیقت ریاضی - اسرائیل گلفوند جهان را بدرود گفت

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

اسرائیل گلفوند جهان را بدرود گفت

سه شنبه 10 آذر 1388   11:16 ب.ظ


نوع مطلب : تاریخ ریاضی ،ریاضیات در آیینه اخبار ،

نیویورک تایمز: اسرائیل گلفوند، یکی از غول های ریاضی قرن بیستم، که کارهایش مورد تأیید متفکران دیگر رشته های علمی مانند فیزیک و تصویر پردازی پزشکی بود روز دوشنبه در سن 96 سالگی در برونزویچ نیوجرسی درگذشت. مرگ وی، در بیمارستان دانشگاه روبرت وود جانسون، توسط همسری تاتیانا مورد تأیید قرار گرفته است.

شهرت دکتر گلفوند به خاطر حل مسائل جالب و مشهور ریاضی نیست. بلکه به خاطر آن است که وی در عرصه های ریاضی ناشناخته، پایه گذاری و ساخت ابزارآلات مورد استفاده دیگران پیشرو بود.

دکتر ولادیمیر رتاخ، یکی از استادان ریاضی دانشگاه راتگرز که گلفوند بیشتر اوقات را به عنوان استاد مدعو بعد از ترک اتحاد جماهیر شوروی در سال 1989 در آنجا می گذراند، میگوید: همیشه مردم او را با ریاضیدانان بزرگی همچون اویلر، هیلبرت و پئانو مقایسه میکنند.

دکتر رتاخ گفت: دکتر آرنولد، ریاضیدان برجسته روس، با مقایسه سفر دو تن از مشهورترین ریاضی دانان روسی یعنی دکتر گلفوند و آندره کولموگروف که استاد مشاور پایان نامه دکتری گلفوند بوده است به مقایسه تضاد در رویکرد این دو می پردازد. دکتر رتاخ از قول دکتر آرنولد میگوید: فرض کنید که هر دو این بزرگان در کشوری که تعدادی زیاد کوه دارد وارد شوند، کولموگروف لازم میداند که بلندترین کوه ها را فتح کند در حالی گلفوند ساخت یک راه را شروع میکند!

برای اطلاعات بیشتر به یادداشت پروفسور رضا در بزرگداشت گلفوند مراجعه کنید.


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی