تبلیغات
حقیقت ریاضی - اعداد برنولی و عراقی ها!!!

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

اعداد برنولی و عراقی ها!!!

شنبه 9 خرداد 1388   03:34 ب.ظ


نوع مطلب : ریاضیات در آیینه اخبار ،

استهکلم (خبرگزاری فرانسه): یک مهاجر 16 ساله عراقی مقیم سوئد یک معمای ریاضی که بیش از 300 سال کارشناسان را خسته کرده بود را حل کرد. این خبر را روز سه شنبه رسانه­های سوئد گزارش کردند.

فقط در چهار ماه محمد التومائمی یک فرمول برای توضیح و ساده کردن آنچه که اعداد برنولی خوانده میشود، یافت. یک دنباله محاسباتی که بعد از قرن 17 به نام ریاضیدان سوئیسی ژاکوب برنولی نامیده شد و امروز Dagens Nyheter نامیده می­شود.

التومائمی، کسی که شش سال پیش به سوئد آمد، گفت: در ابتدا معلمهایش در دبیرستان فالون متقاعد نشدند. التومائمی به روزنامه فالو کورین گفت: وقتی که اولین بار کارم را به معلمانم نشان دادم، هیچ کدام آنها فکر نمیکردند که فرمولهایی که من نوشته ام یک کار حقیقی است".

او سپس با اساتیدی در دانشگاه آپسالا، یکی از برترین انستیتوها در سوئد، تماس گرفت و از آنها خواست که کار او را کنترل کنند. بعد از مطالعه کار او، اساتید متوجه شدند که کار او نیاز به تصحیح دارد و به او یک مکان در دانشگاه آپسالا پیشنهاد کردند.

اما حالا، التومائمی برروی دروس مدرسه اش متمرکز شده است و میخواهد تابستان امسال در کلاس ریاضیات پیشرفته و فیزیک شرکت کند. او به فالو کورین گفت است: " من میخواهم یک پژوهشگر در فیزیک یا ریاضیات باشم. من واقعا به این مباحث علاقه دارم اما من باید انگلیسی و علوم اجتماعی خودم را بهبود بخشم.


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی