تبلیغات
حقیقت ریاضی - دانشگاه پیام نور پاسخ گو می شود!!!

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

دانشگاه پیام نور پاسخ گو می شود!!!

پنجشنبه 15 اسفند 1387   12:04 ب.ظ


نوع مطلب : نقد و بررسی ،

در پی انتشار خبر برخی نارضایتی‌ها از دانشگاه پیام نور با عنوان «دانشگاه پیام نور پاسخ دهد» در تاریخ 7/12/87، متن زیر به عنوان پاسخ دانشگاه دریافت گردید که ضمن تشکر از مدیریت دانشگاه نسبت به پاسخگویی مطالبات و مشکلات دانشجویان، عین جوابیه آورده می‌شود:
 
مدیریت محترم سایت خبری تابناک
با سلام
مطالبی تحت عنوان «دانشگاه پیام نور پاسخ دهد» در سایت «تابناک» ارایه گردید که لازم است جهت تنویر افکار عمومی، پاسخ زیر در آن سایت درج گردد:

1. گفته شده است، کادر آموزشی، اداری و پشتیبانی این دانشگاه ... رشد خوبی نداشته‌ است، این در حالی است که با گسترش کمی دانشگاه پیام نور برای تمامی مراکز و واحدها، ساختاری متناسب طراحی و ارایه شده است و دست‌کم بیش از یک هزار و پانصد دستیار علمی در دو سال اخیر با دانشگاه پیام نور، قرارداد همکاری تمام‌وقت دارند و در این مدت، تعداد قابل توجهی کارمند جذب شده‌اند. همچنین با استانی شدن دانشگاه پیام نور، فعالیت‌هایی که پیشتر به صورت منطقه‌ای و با حضور چندین استان مختلف برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری می‌شد، در حال حاضر در هر استان مستقلا تصمیم‌گیری می‌شود.

2. از اعتراض دانشجویان دانشگاه پیام نور به سؤالات امتحانی گفته شده است.
لازم است نویسنده متن به خوبی دقت نماید که طرح اغراق‌آمیز این‌گونه موارد بدون اطلاح از حجم کار و میزان مشکل حداقل به لحاظ اخلاقی رفتاری ناپسندیده است. در ترم تحصیلی گذشته، برای نزدیک به 3200 عنوان درس در دانشگاه پیام نور، سؤال طراحی و امتحان برگزار شده است. این تعداد امتحان برای حدود 860 هزار دانشجو در سراسر کشور ارسال و به شکل کاملا استاندارد و با رعایت تمامی شرایط آموزشی به طور همزمان برگزار شده است. پس از برگزاری امتحانات، سؤالات چندگانه‌ای توسط نرم‌افزار آموزشی گلستان، تصحیح و در کوتاهترین زمان ممکن، نمرات دروس برای دانشجویان قابل رؤیت بود. از دانشجویان خواسته شده بود که اعتراض خود را به سؤالات و نتایج آزمون طبق برنامه‌ای مشخص از طریق استان‌ها انعکاس دهند. تمام کسانی که معلمی کرده‌اند یا حداقل دانشجو بوده‌اند، می‌دانند که هر امتحانی ممکن است از سوی تعدادی از دانشجویان یا امتحان‌شوندگان به دلایل مختلف مورد اعتراض باشد. این امری طبیعی است و معلم مربوطه نیز با بررسی اعتراضات متناسب با هر موضوع پاسخ یا اقدام مقتضی را اعمال می‌کند؛ بنابراین، اولا ساختار مناسب برای طرح اعتراض و بررسی آنها در امتحانات دانشگاه پیام نور به خوبی پیش‌بینی شده است و ثانیا با توضیحی که داده شد، اگر موارد اعتراضی یا سؤالاتی را که از نظر دانشجویان مشکل داشته است، با حجم کلی کار مقایسه کنید، خواهید دید، اعتراض نسبت به کمتر از بیست عنوان درس در مقایسه با 3200 عنوان حجم امتحان برگزارشده جای اینقدر بزرگ‌نمایی مشکل را ندارد. ضمن آن‌که برای دانشگاه پیام نور، رسیدگی به تمامی اشکالات موجود یک وظیفه ذاتی و اقدام متداولی است که برای هر مشکل، راه‌حل مناسب آن را ارایه کرده است و همواره به دانشجویان این اطمینان را داده است که تا نمرات از هر نظر بررسی کامل نشده باشند، قطعی تلقی نشده و نهایی نمی‌شوند.

3. این‌که گفته شده است در مقابل اعتراضات، دانشگاه سکوت کرده است و پاسخی به اعتراضات نداده است نیز حرف درستی نیست. در سایت دانشگاه و همچنین از طریق مراکز و واحدها، نحوه رسیدگی به اعتراضات دانشجویان مشخص بوده است و متناسب با هر مورد، رسیدگی لازم انجام شده است. مع‌الوصف ممکن است رسیدگی در برخی موارد در محدوده زمانی کوتاهی که مد نظر نویسنده بوده است، به نتیجه نرسیده باشد اما این به معنای عدم رسیدگی نیست.

4. از مشکل جدید دانشجویان در انتخاب واحد و شهریه‌ها سخن گفته شده است. این در حالی است که با آخرین روز پیش‌بینی‌شده برای امتحانات بیش از 95 درصد از دانشجویان به موقع ثبت نام کرده و تعدادی نیز که به دلایل متفاوت موفق به ثبت نام نشده بودند، با مسئولان آموزشی استان‌ها برای ثبت نام با تأخیر آنها برنامه‌ریزی شد. مشکل شهریه‌های دانشجویان نیز در وسعت جمعیت دانشجویی دانشگاه که موفق به ثبت نام در موعد مقرر شده‌اند، مشکل بزرگی نبوده است. مع‌الوصف راهکارهایی نیز برای کسانی که بدهی داشته‌اند، مشخص و به دانشجویان ابلاغ شده است.

5. همانطور که نویسنده در بخشی از مطلب خود نوشته‌اند پاسخگویی وظیفه تمامی مسئولان است و پاسخ به اشکالات وارد شده به معنای دفاع مطلق از هر ضعف و مشکلی نیست. هیچ سازمان و نهادی نمی‌تواند ادعا کند که از هر نظر کامل و بدون عیب است. دانشگاه پیام نور در سال‌های اخیر تلاش کرده است تا گستره پذیرش دانشجویی خود را افزایش داده و در حال حاضر مفتخر است که توانسته است بیش از 95 درصد دانشجویان خود را به شکل بومی، سازماندهی و تحت آموزش قرار دهد. سطح علمی دانشجویان پیام نور به دلیل منابع یکسان معرفی شده از سوی سازمان مرکزی و‌ آزمون‌های مشترک، به گونه‌ای است که معمولا در رقابت با دانشجویان دانشگاه‌های دیگر، از جایگاه ممتازی برخوردار است. در کنار این مزایا و مزایای فراوان دیگر وجود نقص و مشکل در این دانشگاه نیز غیر قابل انکار است، اما اراده‌ای که برای رفع مشکل و نقایص وجود دارد، نوید آینده‌ای روشن را برای همگان خواهد داشت.

توضیح تابناک:
توضیح این نکته ضروری است که همه نکات مطرح‌شده در خبر «تابناک»، برگرفته از تماس‌ها و نامه‌های کاربران محترمی بود که خود، از دانشجویان آن دانشگاه هستند و سایت صرفا به جمعبندی و خلاصه کردن این مشکلات اقدام کرده بود.
ضمن ارج نهادن به زحمات کارکنان زحمتکش، اساتید محترم و مدیران دلسوز آن دانشگاه، یادآور می‌شود انتظار نداشتیم در پاسخ به موارد اجرایی متهم به انجام رفتاری ناپسند و غیراخلاقی شویم!
امید که با توضیحات آن دانشگاه، مشکلات دانشجویان و اساتید محترم (که ظاهرا با آن حجم بزرگ کار دانشگاه، بسیار اندک بوده و باید نادیده گرفته می‌شد!) مرتفع گردیده و نظر جدیدی از سوی دانشجویان دریافت نکنیم.


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی