تبلیغات
حقیقت ریاضی - چگونه از ریاضیات استفاده می کنیم؟

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

چگونه از ریاضیات استفاده می کنیم؟

چهارشنبه 5 مرداد 1390   09:14 ق.ظ


نوع مطلب : کاربردهای ریاضیات ،

شما ممکن است از ارتباط میان ریاضیاتی که در مدرسه مطالعه می کنید با دنیای واقعی شگفت زده شوید! آیا تا به حال مجبور شده اید معادله ای را حل کنید یا زاویه ای را خارج از کلاس درس اندازه بگیرید؟ ریاضیات بسیار مفید است و در همه جای زندگی روزمره ما حضور دارد. شما ممکن است به خرید شیرینی به عنوان جبر و یا ریاضیات به کار رفته در بازی رایانه ای دلخواهتان فکر نکنید، با این حال ریاضیات در همه جا هست و آنچه شما در مدرسه می آموزید برای آینده شما بسیار مفید است.

بهبود بخشیدن

شما اشکال و فضا را مطالعه کرده اید، که از قدیمی ترین شاخه های ریاضیات هستند. یونانیان می توانستند شعاع زمین را با استفاده از تکنیک هایی که شما می آموزید محاسبه کنید ( که نشان می دهد آنها می دانستند که زمین گرد است!) بعدها مثلثات به قرار دادن بشر بر روی کره ماه کمک کرد. در جهان روزمره، ایده های فضا و هندسه در گرافیک رایانه ای، ساختن حس گرهای اسکنرهای پزشکی، آرایش مو و خیلی چیزهای دیگر به کار می رود.

تفکر در اعداد

حساب به مقدار زیادی در زندگی روزانه ظاهر می شود. برای مثال، محاسبه دوز دارویی که سگتان می دهید یا اگر بخواهید پول تو جیبیتان تا آخر هفته بماند. شما ممکن است یک ماشین حساب در اطرافتان برای کمک در انجام این امور داشته باشید، اما اگر شما یک دکمه را اشتباه بزنید این چیزها می تواند خیلی اشتباه شود. توانا بودن در انجام محاسبات ذهنی میتواندبه شما در کشف اعدادی که به نظر می رسد اشتباه هستند کمک کند. این مانند داشتن یک شبکه امن برای گرفتن مچ شما است اگر اشتباه کردید!!!

دروغ، دروغ های لعنتی

روزنامه ها و اخبار تلویزیون پر از آماری است که در همه انوع مباحث استفاده می شود. برای درک موضوع شما به آنچه کارشناسان به شما می گویند نیاز ندارید، شما می توانید ذهن خود را سامان دهید. دانستن کمی احتمالات به شما کمک میکند خطر را مدیریت کنید و تصمیم بگیرید که آیا یک موقعیت ارزشمند دارد؟ نوع پیشرفته این ریاضیات برای کشف راه های گسترش بیماری و اثرات گرمای کره زمین استفاده می شود.

جبر و معادلات

یک مثال دنیای واقعی از استفاده جبر، قیمت گذاری است. شما 5 پوند دارید و می خواهید یک نوشیدنی 1 پوندی و چند کیک 75 پنسی بخرید. چند کیک می توانید بخرید؟ شما با استفاده از یک جبر ساده می توانید معادله 0.75x+1=5 را حل کنید. وقتی شما به دنبال کیک ها در مغازه هستید شما احتمالا به متغیرهایی مانند مزه به جای x فکر میکنید اما این هم یک فرآیند مشابه است. این فقط در کلاس درس ریاضی است که شما حالت های بسیار کلی را می آموزید که می توانید آن را به همه چیز وفق دهید.

کسرها، اعداد اعشاری و درصدها

ما یک سامانه دهدهی را برای نوشتن اعداد روی کاغذ استفاده میکنیم. کلمه decimal از یک کلمه یونانی به معنی 10 گرفته شده است و سامانه ما بر پایه عدد 10 بنا شده است. هر عدد حسابی مثبت را میتوان با استفاده از نمادهای 0، 1، ... و 9 در پایه 10 نوشت و ما با کمک نمادهای اضافی منفی و اعشار می توانیم همه اعداد را بنویسیم.

اما گاهی اوقات اعداد به تنهایی چیزی که شما نیاز دارید تا بدانید را به شما نمی گویند. در موقعیت های ویژه ما دوست داریم از نسبت ها به صورت اعداد گویا و کسرها استفاده کنیم. اگر سرآشپزها نسبت درست میان مواد تشکیل دهنده غذا را به دست نیاورند، مشتریان را فراری می دهند. بسیاری از مواد مانند گچ و چسب های خاص که برای ساخت یا تعمیر اشیاء به کار می روند از اجزاء مختلفی ساخته می شوندکه باید با نسبت های درستی با هم مخلوط شوند. موزیک هم بر اساس نسبت ها است. به طور خلاصه، چیزی وجود ندارد که از کسرها، اعشارها و درصدها جدا باشد.

درک اعداد همان قدر اساسی است که چگونگی مطالعه!!! ریاضیاتی که امروز شما می آموزید طراحی شده است که به شما کمک کند. هرچه بیشتر شما در ریاضیات کار کنید بیشتر و با درک بهتری از آنچه در اطراف شما رخ می دهد آگاه می شوید و هنگامی که شما می دانید چه اتفاقی می افتد می توانید متفاوت باشید.

 


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی