تبلیغات
حقیقت ریاضی - درآمدی بر تاریخچه ترکیبیات

بهار می آید تا بگوید اگر نمی توان همیشه سبز ماند، میشود دوباره سبز شد.

محمد روحی کریمی

جستجو

 

درآمدی بر تاریخچه ترکیبیات

دوشنبه 23 اسفند 1389   11:27 ق.ظ


نوع مطلب : تاریخ ریاضی ،معرفی ،

لئونارد اویلر (1701 - 1783) یک ریاضیدان سوئیسی بود که بیشتر عمرش را در روسیه گذراند. وی یکی از پایه گذاران ترکیبیات در هر دو زمینه نظریه گراف و شمارش بود. مقاله ای که وی در سال 1736 منتشر کرد یکی از کارهای اولیه وی در این زمینه بود.

مردم یک شهر قدیمی در پروس به نام کونیگسبرگ ( که در روسیه امروزی کالینگراد نامیده می شود) به وسیله یک سؤال جذاب در باره حرکت در امتداد پل ها، نظر اویلر را جلب کردند. اویلر یک مقاله در جواب این سؤال به نام " هفت پل کونیگسبرگ" نوشت.

شهر بر روی جزیره ای در رودخانه پریگل ( Pregel) قرار داشت و دارای هفت پل بود. سؤالی که در آن زمان رایج بود به این صورت بود که " آیا می توان از یک نقطه شروع به قدم زدن در تمام شهر کرد و در انتها به همان نقطه رسید به طوری که از هر پل فقط یک بار عبور کنیم؟"

اویلر مسئله را به نقاط و خط ها تعمیم داد و جزیره با نقطه و پل ها را با خط نمایش داد. به وسیله تجرید مسئله، موفق شد به سؤال پاسخ دهد. غیر ممکن است که فقط با یک بار عبور از هر پل به همان محل شروع بازگردیم. آن شکل مجردی که به وسیله نقطه و خط توسط اویلر نمایش داده شده بود یک گراف بود و به این صورت نظریه گراف شروع شد.

مطالعه مولکول های هیدروکربن ها، ترکیب اتم های هیدوژن و کربن، نیز موجب توسعه نظریه گراف شده است.

برای مطالعه متن اصلی این مطلب به این لینک مراجعه کنید.


نوشته شده توسط : محمد روحی کریمی